Panasonic DMCTZ55EBR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCTZ55EBR |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16000000 pixels |
| Total Pixels: | 17500000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB HDMI A/V (RCA Composite) |
| Wi-Fi: | Yes |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Focal Length: | 4.3 mm to 86 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 480 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | microSDHC Card microSD Card |
| Dimensions | |
| Height: | 62.2 mm |
| Width: | 106.8 mm |
| Depth: | 32.4 mm |
| Weight: | 224 g |