Panasonic DMCXS1W Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCXS1W |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 16.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 16600000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Flash: | Red-eye Fix Red-eye Reduction Auto Flash Flash ON Flash OFF Slow Sync |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Compact Camera |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.30 mm to 21.50 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 120 mm |
| Storage | |
| Memory Card Support: | microSD Card microSDHC Card Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 0.7 in |
| Weight: | 3.10 oz |
| Additional Specifications | |
| Viewfinder Type: | No |
| Minimum Diopter Adjustment: | No |
| ISO Sensitivity: | ISO 6400 |
| Battery Include: | Yes |
| Product Series: | XS |
| Product Line: | Lumix |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1600 Second |
| Longest Shutter Speed: | 60 Second |
| GPS: | No |
| Product Model: | DMC-XS1 |
| Software Included: | Photofunstudio 9.0 LEAdobe Reader |
| Maximum Diopter Adjustment: | No |
| Brand Name: | Panasonic |
| Lens Construction: | 6 Elements in 5 Groups |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Autofocus Points: | 9 |
| Exposure Control: | Program AE |
| White Balance Modes: | AutoDaylightCloudyShadeIncandescentWhite Set |
| Wide Angle: | Yes |
| Number of Batteries Support: | 1 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Battery Built-in: | No |
| Camera Modes: | Scene Modes:PortraitSoft SkinScenerySportsNight PortraitNight SceneryFoodBaby1Baby2PetSunsetHigh SensitivityGlass ThroughPhoto FrameStarry Sky |
| HD Movie Mode: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| Language Support: | Dutch |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 120 mm |
| PictBridge: | Yes |
| Analog Video Out: | Yes |