Panasonic DMCZS3A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCZS3A |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 12700000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 12700000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 12 X |
| Max Aperture: | 3.3 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 4.10 mm to 49.20 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory MMC SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 40 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | A/V (RCA Composite) HDMI USB |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Dimensions | |
| Height: | 2.35 in |
| Width: | 4.07 in |
| Depth: | 1.29 in |
| Weight: | 7.2 oz |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto High Sensitivity Mode: Auto (1600 - 6400) ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 ISO 3200 Menu Languages: English Spanish |
| Software Included: | PHOTOfunSTUDIO v3.0 ArcSoft (MediaImpression / Panorama Maker) USB Driver QuickTime |
| Camera Modes: | Intelligent Auto (iA) Mode: Face Recognition (Still) Optical Image Stabilizer (Still & Movie) Intelligent ISO Control (Still & Movie) Face Detection (Still) Scene Modes: Po |