Panasonic LUMIX ZS40: The All-in-one 30X Super Zoom Adventure Camera
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | DMCZS40S |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Digital Camera |
| Image Processor |
| Total Pixels: | 18900000 pixels |
| Image Sensor: | CMOS |
| Other Features |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Wi-Fi: | Yes |
| GPS Enabled: | Yes |
| Interface Connection: | USB |
| Lens Features |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 24 mm to 720 mm |
| Optical Zoom: | 30 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Focal Length: | 4.3 mm to 129 mm |
| Max Aperture: | 3.3 X |
| Storage |
| Installed Memory: | 12 MB |
| Dimensions |
| Height: | 2.53 in |
| Width: | 4.35 in |
| Depth: | 1.35 in |
| Weight: | 0.47 lbs |
Panasonic DMCZS7KPanasonic DMCSZ3V