Panasonic SVAS10 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | SVAS10 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 2000000 |
| Total Pixels: | 2000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 4 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | SD Memory Card |
| Removable Flash Memory Included: | 8 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8") USB - Universal Serial Bus |
| Dimensions | |
| Height: | 4.08 in |
| Width: | 2.03 in |
| Depth: | .05 in |
| Weight: | .13 lbs |