Polaroid CAA544RC Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | CAA544RC |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.47 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Dimensions | |
| Weight: | 2.89 oz |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 0.7 in |
| Additional Specifications | |
| Green Compliance: | Yes |
| Viewfinder Type: | No |
| Product Model: | a544 |
| Product Series: | A |
| Brand Name: | Polaroid |
| Maximum Image Resolution: | 2560 x 1920 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| ISO Sensitivity: | ISO 200 |
| Longest Shutter Speed: | 180 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/1000 Second |
| HD Movie Mode: | No |