Polaroid CPA06361Z Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | CPA06361Z |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 6000000 |
| Effective Megapixels: | 6 Megapixel |
| Total Pixels: | 6000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Storage | |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 1 GB Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Dimensions | |
| Height: | 2.44 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 1.06 in |
| Weight: | 4.59 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG TIFF |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Case Carrying Strap Recording Media |
| Max Focal Length: | 16.5 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2816 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2112 pixels |
| Max Zoom: | 12 X |
| Min Focal Length: | 5.5 mm |
| Min Focus Distance: | 2.4 in |
| Power Source: | (2) AA Battery |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 64 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Spot |
| Number of Resolution Modes: | 5 |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 10 |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |