Polaroid I1035 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | I1035 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10000000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5.70 mm to 17.10 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Memory Card Support: | Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Image Stabilization: | Electronic |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.54 in |
| Width: | 3.85 in |
| Depth: | 0.94 in |
| Weight: | 4.94 oz |