Polaroid I532 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | I532 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 5030000 |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5030000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5.95 mm to 17.14 mm |
| Storage | |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 2.40 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Dimensions | |
| Height: | 2.38 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 1.3 lbs |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Case Carrying Strap Microphone |
| Max Focal Length: | 17.14 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2592 dpi |
| Max Vertical Image Resolution: | 1944 dpi |
| Max Zoom: | 12 X |
| Min Focal Length: | 5.94 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery DC Input |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 8 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Video Capture Format: | AVI MPEG-4 |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 50 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Multi-Segment Spot |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Number of Scene Modes: | 10 |