Polaroid I733LP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | I733LP |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 7.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out |
| Dimensions | |
| Weight: | 6 oz |
| Height: | 2.4 in |
| Width: | 3.5 in |
| Depth: | 0.9 in |