Polaroid PDC3070 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | PDC3070 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 3.2 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 3x |
| Focal Length: | 8.80 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Flash: | Auto Flash Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.28 oz |
| Height: | 3.2 in |
| Width: | 4.2 in |
| Depth: | 1.4 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Built-in Microphone Tripod Mount |
| Viewfinder Type: | Optical |
| Product Model: | PDC-3070 |
| Brand Name: | Polaroid |
| Maximum Image Resolution: | 2079 x 1543 |
| Maximum Frame Rate: | 13 fps |
| Number of Batteries Support: | 4 |
| GPS: | No |
| HD Movie Mode: | No |