Polaroid PDC4355 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | PDC4355 |
| Image Processor | |
| Number of Image Sensor Pixels: | 4200000 |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 4.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 4200000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.65 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory SD Memory Card |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 3.7 in |
| Depth: | 1.2 in |
| Weight: | 4.40 oz |