Polaroid X530 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Polaroid |
| SKU: | X530 |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 4.5 Megapixel |
| Image Sensor: | CCD |
| Total Pixels: | 4500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 4x |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 2.6 1/f |
| Focal Length: | 7.30 mm to 21.90 mm |
| Storage | |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Dimensions | |
| Height: | 2.8 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 2.4 in |
| Weight: | 8.32 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Flash Cancel (On/Off) Photo Date/Time Stamping Red-Eye Reduction Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap PC Connection Cable Recording Media |
| Max Focal Length: | 21.9 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 2432 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 1842 pixels |
| Max Zoom: | 12 X |
| Min Focal Length: | 7.3 mm |
| Power Source: | Lithium Ion Rechargeable Battery |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 |
| White Balance: | Auto |