Vivitar V8018P Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | V8018P |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 8x |
| Focal Length: | 7.23 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.80 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 USB |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.53 oz |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 3.4 in |
| Depth: | 0.9 in |