Vivitar VIVICAM3785 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | VIVICAM3785 |
| Image Processor | |
| Number of Image Sensor Pixels: | 3000000 |
| Effective Megapixels: | 3.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 3000000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 3 1/f |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory MultiMedia Card (MMC) SD Memory Card |
| Installed Memory: | 14 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.4 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 320 x 240 |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Dimensions | |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 1.5 in |
| Weight: | 6.20 oz |