Vivitar VS130REDSOL Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | VS130REDSOL |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 16100000 pixels |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Interface Connection: | USB |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Storage | |
| Memory Card Support: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Card Secure Digital (SD) Card |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Dimensions | |
| Height: | 7.2 in |
| Width: | 8.8 in |
| Depth: | 1.8 in |