Vivitar VV5024PU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Vivitar |
| SKU: | VV5024PU |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Total Pixels: | 5100000 |
| Effective Megapixels: | 5.1 Megapixel |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Digital Zoom: | 8 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Focal Length: | 7.23 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | Internal Memory MMC SD Memory Card SDHC Memory Card |
| Installed Memory: | 16 MB |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | USB |
| Dimensions | |
| Height: | 2.15 in |
| Width: | 3.41 in |
| Depth: | 0.63 in |
| Weight: | 3.52 oz |
| Additional Specifications | |
| Software Included: | PhoTags Express |
| Viewfinder Type: | No |
| White Balance Modes: | AutoDaylight/Sunny (Preset)Cloudy (Preset)Fluorescent (Preset)Incandescent (Preset) |
| Maximum Image Resolution: | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 3 |
| ISO Sensitivity: | ISO 400 |
| PictBridge: | Yes |
| Built-in Flash: | Yes |
| HD Movie Mode: | No |