Acer DTSPYAA002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DTSPYAA002 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 3.40 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 12 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 3 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Size: | No |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 15.0 in |
| Width: | 6.9 in |
| Depth: | 16.3 in |
| Weight: | 33.07 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |