Acer DTVH4AA004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | DTVH4AA004 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Software | |
| Operating System: | Windows Embedded Standard 7 |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | No |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Size: | No |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 8.3 in |
| Width: | 1.4 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Parent Retsku: | B00DVS8SGG |