Acer PSV730Z004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV730Z004 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x DVI Digital Video 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA RJ-45 Network Mini-phone Microphone Mini-phone Headphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini PC |
| Dimensions | |
| Height: | 7.87" |
| Width: | 2.36" |
| Depth: | 9.84" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | VL460-ED5300C |
| Product Series: | L460 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | E5300 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 8 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |
| Product Line: | Veriton |