Acer PSV740Z023 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV740Z023 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 7100 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business Microsoft Windows XP Pro |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 10.4 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 12.4 in |
| Dimensions | |
| Height: | 10.4 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 12.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Product Type: | Desktop Computer |