Acer PSV880Z001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSV880Z001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Reader DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | RJ-45 Network 1 x VGA 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x IEEE 1284 Parallel |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Dimensions | |
| Height: | 13.86" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 17.32" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Acer Empowering Technology (eLock eRecovery eSettings Management)Acer Security SuiteAdobe Acrobat ReaderCyberLink PowerDVD (OEM not full-featured version)McAfee Internet Security Suite (trial version)NTI Media Maker (OEM not full-featured version)60-day trial of Microsoft Office Professional 2007Veriton ControlCenter |
| Product Model: | VM265-EC4500C |
| Product Series: | M265 |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | 450 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | Ve |