Acer PSVA506017 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSVA506017 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500M |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | HDMI Digital Audio/Video 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) 15-pin HD-15 VGA Mini-phone Headphone Front RJ-45 Network Mini-phone Microphone 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 1.42" |
| Width: | 7.56" |
| Depth: | 7.56" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Software Included: | Acer eRecovery Management: Client Manager Adobe Acrobat Reader CyberLink PowerDVD Google Desktop Google Toolbar McAfee Internet Security Suite (trial version) Microsoft Office Professional 2007 (60-day trial) Veriton ControlCenter: PowerSaver QuickMigration SmartBoot eSettings eLock Management |
| Product Model: | N260G-U2802CP |
| Product Series: | N260G |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | N280 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |