Acer PSVAL03003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSVAL03003 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front Mini-phone Headphone Front Mini-phone Microphone Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard Rear 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse Rear 15-pin HD-15 VGA Rear RJ-45 Network Rear 9-pin DB-9 Serial Rear 3 x Audio Rear |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 14.84" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 17.46" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft Office Starter: reduced-functionality Word and Excel only with advertising. No PowerPoint or Outlook. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing? BarWindows Live? Essentials |
| Product Series: | M275 |
| Processor Model: | E5500 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 8 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |