Acer PSVAQ03001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PSVAQ03001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 3.06 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Interface Connection: | RJ-45 Network |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Model: | VM498G-UI3540C |
| Product Series: | M498G |
| Brand Name: | Acer |
| Processor Model: | i3-540 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Product Line: | Veriton |