Acer PUV740Z002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PUV740Z002 |
| Processor | |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Digital Optical Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) DVI Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Display Size: | 19" |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 7100 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 10.4 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 12.4 in |
| Dimensions | |
| Height: | 10.4 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 12.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |