Acer PTGAU02019 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTGAU02019 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | GeForce GT320 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Micro Tower |
| Weight: | 25 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.23" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 16.27" |
| Weight: | 25 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft Works Microsoft Office Home 2007 (60-day complimentary trial period) Norton Internet Security 2009 (60-Day trial) |
| Product Series: | DX |
| Processor Model: | i5-650 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Total Expansion Bays: | 3 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 10 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 300 W |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |