Acer PTSE002014 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PTSE002014 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom II X4 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Radeon HD 5450 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 12 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini-tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CF+ CompactFlash (CF) Card Micro Drive Memory Stick Memory Stick PRO Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo Memory Stick PRO-HG Duo Memory Stick Micro miniSD Card microSD Card microSDHC MultiMediaCard (MMC) MMCmobile MMCplus RS-MMC Secure Digital (SD) Card SmartMedia Card (SM) xD-Picture Card miniSD High Capacity (miniSDHC) |
| Dimensions | |
| Height: | 14.9 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 16.7 in |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |