Acer PWNAT05002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | PWNAT05002 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Slots: | Memory Stick MultiMedia Card (MMC) SD Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 15 in |
| Width: | 19.1 in |
| Depth: | 2.2 in |
| Weight: | 9 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 15" |
| Width: | 19.10" |
| Depth: | 2.20" |
| Weight: | 9 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | eMachines Recovery Management eMachines Comprehensive Security: Norton Internet Security 2009 (60-day trial) Productivity: Microsoft Office Home and Student 2007 (60-day complimentary trial period) Microsoft Works 9.0 Adobe Flash Player Adobe Reader Di |