Acer VM670GUQ9550C Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Acer |
| SKU: | VM670GUQ9550C |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.83 GHz |
| Cache Size: | 12 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | RAID Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x VGA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear RJ-45 Network DVI-D Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 4350 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business Microsoft Windows XP Pro |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 4 |
| Height: | 13.9 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 17.3 in |
| Dimensions | |
| Height: | 13.90" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 17.30" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1333 MHz |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |