Asus CG5270BP003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | CG5270BP003 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.5 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Digital Optical Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) Audio - Side Surround Out (1/8" mini) DVI Ethernet - RJ45 HDMI Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo Microdrive MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 220 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium 64-bit |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Midsize) |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 18.15 in |
| Width: | 8.11 in |
| Depth: | 21.1 in |
| Weight: | 23.9 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 18.15 in |
| Width: | 8.11 in |
| Depth: | 21.1 in |
| Weight: | 23.9 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |