Asus CG5275AR003 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | CG5275AR003 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3.2 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Microphone In (1/8" Mini) DVI Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash Memory Stick Memory Stick Duo Memory Stick PRO Microdrive MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 18.1 in |
| Width: | 8.1 in |
| Depth: | 21 in |
| Weight: | 20 lbs |