Asus EBXB202BLKX0179 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | EBXB202BLKX0179 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| System | |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB Front 2 x 4-pin Type A USB Rear 1 x RJ-45 Network Rear DVI Digital Video Rear 1 x Mini-phone Audio Out Rear 1 x Mini-phone Audio Out Front 1 x Mini-phone Microphone Front |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Processor Model: | N270 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |