Asus ET2002B0017 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | ET2002B0017 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side 1 x Mini-phone Microphone On-side 1 x Mini-phone Headphone On-side DC Power Input RJ-45 Network 4-pin Type A USB HDMI Digital Audio/Video |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 20 in |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Buit in Camera & Microphone |
| Product Model: | ET2002-B0017 |
| Product Series: | ET2002 |
| Brand Name: | Asus |
| Processor Model: | 330 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Product Line: | EeeTop |