Asus ET2203B0017 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | ET2203B0017 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - RCA Digital Coax (S/PDIF) Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 21.6 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 4570 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 17.7 in |
| Width: | 21.6 in |
| Depth: | 1.9 in |
| Weight: | 19.6 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 17.7 in |
| Width: | 21.6 in |
| Depth: | 1.9 in |
| Weight: | 19.6 lbs |
| Additional Specifications | |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Built in Camera & Microphone |
| Product Model: | ET2203-B0017 |
| Product Series: | ET2203 |
| Brand Name: | Asus |
| Screen Mode: | Full HD |
| Processor Model: | T6600 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |