Asus ET270201 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | ET270201 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 Thunderbolt Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) HDMI Ethernet - RJ45 Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SD Card SDHC Card MultiMedia Card (MMC) |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD+-RW BD-ROM |
| Display | |
| Display Size: | 27 in |
| Max Resolution: | 2560 x 1440 |
| Display Type: | LCD w/ LED Backlight |
| Multimedia | |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Dimensions | |
| Height: | 20 in |
| Width: | 26 in |
| Depth: | 9.2 in |
| Weight: | 29.8 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Features | |
| Included Devices: | Touchscreen Mouse Keyboard |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |