eMachines PTNB902001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | eMachines |
| SKU: | PTNB902001 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card CF+ Microdrive Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) RS-MMC xD-Picture Card Memory Stick Memory Stick PRO |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 10.4 in |
| Width: | 3.9 in |
| Depth: | 14.6 in |
| Weight: | 12.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |