Gateway FX680005 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | FX680005 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Center/Bass Out (1/8" mini) Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Rear Surround Out (1/8" mini) Audio - Side Surround Out (1/8" mini) FireWire 400/IEEE 1394 - 6 pin Keyboard - 6 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 4870 X2 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium 64-bit |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 17.7 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth: | 19 in |
| Weight: | 31 lbs |