Gateway PTG8302006 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTG8302006 |
| Case | |
| Weight: | 25 lbs |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 Firewire Yes HDMI Yes VGA Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 16.20" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 16.30" |
| Weight: | 25 lb |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Device Type: | Desktop Computer |
| Product Type: | Desktop Computer |