Gateway PTGA002009 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTGA002009 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 4 |
| Dimensions | |
| Height: | 16.2 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 16.3 in |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |