Gateway PTGA802002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTGA802002 |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 9 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 10.50" |
| Width: | 4" |
| Depth: | 12.50" |
| Weight: | 12 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Series: | SX |
| Brand Name: | Gateway |
| Processor Model: | i3-530 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 9 |