Gateway PTGAJ02011 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTGAJ02011 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes HDMI Yes VGA Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 16.0 in |
| Width: | 7.1 in |
| Depth: | 16.3 in |
| Weight: | 25.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft® Office Starter: reduced-functionality Word and Excel® only with advertising. No PowerPoint® or Outlook®. Buy Office 2010 to use the full-featured software.Bing™ BarWindows Live™ Essentials |
| Product Series: | DX |
| Processor Model: | i5-650 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| eSATA: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 10 |