Gateway PTGAY02008 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Gateway |
| SKU: | PTGAY02008 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon II X4 |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 2 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD 5570 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Weight: | 25 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | CompactFlash (CF) Card CF+ MultiMediaCard (MMC) MMCplus MMCmobile RS-MMC Secure Digital (SD) Card miniSD High Capacity (miniSDHC) microSD Card SmartMedia Card (SM) Memory Stick Memory Stick PRO Memory Stick Duo Memory Stick PRO Duo |
| Dimensions | |
| Height: | 16.23" |
| Width: | 7.09" |
| Depth: | 16.27" |
| Weight: | 25 lb |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |