Lenovo 0385A1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 0385A1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.10 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 eSATA No VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelarator HD 2000 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Form Factor |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.90" |
| Width: | 13.30" |
| Depth: | 14.50" |
| Weight: | 16.50 lb |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Parent Retsku: | B005BZNE3E |