Lenovo 30116CU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 30116CU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.1 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 21.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 18.22 in |
| Width: | 20.47 in |
| Depth: | 2.36 in |
| Weight: | 27.7 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 18.22" |
| Width: | 20.47" |
| Depth: | 2.36" |
| Weight: | 27.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |