Lenovo 0830K2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 0830K2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3.16 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Form Factor |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.90" |
| Width: | 13.20" |
| Depth: | 15" |
| Weight: | 14.50 lb |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Rescue and RecoveryPassword ManagerThinkVantage System UpdateThinkVantage Power ManagerThinkVantage ToolboxNorton Internet Security 2009 (30 days of virus definitions)Adobe ReaderAdobe Flash PlayerSkypeMicrosoft Office 2010Corel Burn.NowCorel DVD MovieFactory |
| Product Model: | 0830K2U |
| Product Series: | M70e |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E8500 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |