Lenovo 0841ADU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 0841ADU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x 9-pin DB-9 Serial 2 x 4-pin Type A USB Front 4 x 4-pin Type A USB Rear RJ-45 Network 2 x Audio Front 3 x Audio Rear Display |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |