Lenovo 0852A1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 0852A1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 3.20 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/-R/-RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 23" |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 17.40" |
| Width: | 22" |
| Depth: | 4.57" |
| Weight: | 25.30 lb |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1157 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Rescue and RecoveryPassword ManagerThinkVantage System UpdateThinkVantage Power ManagerThinkVantage ToolboxLenovo Message Center PlusNorton Internet Security 2009 (30 days of virus definitions)Adobe ReaderAdobe Flash PlayerSkypeMicrosoft Office 2010Corel Burn.NowCorel DV |