Lenovo 0870A3U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 0870A3U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x RJ-45 Network Rear 1 x DisplayPort Digital Audio/Video Rear 15-pin HD-15 VGA Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side Mini-phone Headphone On-side Mini-phone Microphone On-side |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 23 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |