Lenovo 10AD0001US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 10AD0001US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 6 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 23 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD 4600 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Width: | 22.4 in |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |
| Parent Retsku: | B00E2QYJ7I |
| Processor Model: | i5-4570S |
| Product Series: | M93z |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkCentre |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | 10AD0001US |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 6 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Number of mSATA Interfaces: | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 150 W |
| Number of Total Expansion Slots: | 1 |
| Screen Mode: | Full HD |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |